AcasaAcasa  BTOB ROBTOB RO  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

[Revista IZE] BTOB: "Va vom arata totul pas cu pas"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ale Alecsa

Data de inscriere : 02/09/2013
Varsta : 19

MesajSubiect: [Revista IZE] BTOB: "Va vom arata totul pas cu pas"   Mier Oct 09, 2013 4:26 am

BTOB, incotro se indreapta ei?
I: Conceptul sedintei foto de astazi este Halloween. Va place?

Peniel: Ne place si este si amuzant. Sunt cozi de matura, dovleci, scheleti, dar cred ca lipsesc bomboanele de Halloween, nu-i asa? Dati-mi bomboanele. (Rade)

I: Ne pare rau. Nu ne-am dat seama. (Rade). Inca de la debut, voi v-ati facut usor-usor cunoscuti. Credeti ca reactiile s-au schimbata odata cu promovarile pentru 'Thriller'?

Minhyuk: Nu am realizat asta, dar noi am facut cu sarguinta ceea ce facem de obicei, iar ei se pare ca s-au distrat, deci cred ca au fost reactii bune.

Ilhoon: Sunt de acord. Cand am fost la inregistrari muzicale, membrii staff-ului ne cunosteau, si chiar ne stiau si numele.

Hyunsik: Anul trecut, cand fost pentru prima oara la filmarile MBC 'Weekly Idol', a trebuit sa purtam etichete mari cu numele noastre pe piept. Cand am fost acolo in septembrie, Hyungdon-hyung ne-a spus: "Nu mai trebuie sa purtati acele etichete. Noi deja va stim tuturor numele" (Rade).

Eunkwang: In vremurile noastre de debut precoce, cand ne duceam la diverse activitati, valetul ne intreba care sunt numele noastre, apoi verifica lista cu nume inainte de a ne lasa sa intram. Acum, ei ne lasa sa intram imediat ce aud care sunt numele noastre. Aceste lucruri marunte ne fac foarte fericiti si recunoscatori.

I: BTOB a avut o aparitie in episodul G.Nei din tvN 'SNL Korea'

Hyunsik: A fost dorinta noastra sa aparem la 'SNL Korea', si de aceea ne-am distrat foarte mult. Noi vrem sa aratam cat mai mult, dar este o limita in privinta rolurilor noastre. Noi vom astepta ziua cand vom deveni gazdele (ale SNL Korea).

Changsub: Am jucat un mic rol ca si iubitul Clarei. Noi nu avem de obicei aceasta sansa de a aparea in emisiune, asa ca mi-am exersat din greu expresiile. Am vrut sa ating epresia perfecta din prima, dar din pacate...!! (Rade). Dupa ce am terminat filmarea, le-am spus prietenilor mei ca am filmat cu Clare. In 5 minute, toata lumea m-a certat pe chat-ul grupului. "De ce a trebuit sa fi tu?!" si asa mai departe. (Rade)

"Transformarea in zombie pentru 'Thriller' "
I: Voi ati avut cantece amuzante precum 'Insane' sau 'WOW', dar si cantece dragute precum 'Second Confession, 'I know nothing but love', dar un concept atat de puternic precum 'Thriller' este primul de genul acesta pentru voi. Sa interpretati un personaj zombie pe scena, va trebuie niste practica, de asemenea.

Minhyuk: Ca si parte a antrenamentului pentru imaginea noastra, pentru o saptamana intreaga, mi-am inchis ochii si mi-am soptit mie insumi: "Sunt un zombie. Sunt un zombie." Cand promovam cantece amuzante, noi doar zambim si afisam o imagine jucausa pe scena, dar 'Thriller' necesita ca noi sa ne aratam dementa. Fara dubii, noi trebuie sa ne aratam abs-urile si chiar sa ne folosim toti muschii faciali. Asa ca, dupa ce am terminat performanta, tot corpul nostru tremura.

Sungjae: Pentru mine....

Ilhoon: Sungjae pretinde ca este incredibil de aratos. (Rade).

Sungjae: Ei bine, nu 'pretind'. (Rade). Performanta pentru 'Thriller' are foarte multe efecte speciale si artificii. Era totul atat de fierbinte incat m-am incruntat, dar cred ca asta este frumos. Totul a fost atat de fierbinta, dat cand m-am uitat la performanta noastra, am aratat bine, asa ca voi continua in acest mod.

Ilhoon: Minhyuk-hyung era ceva de genul "Sunt un zombie. Sunt un zombie", in timp ce Sungjae a inceput cu "Corpul meu este in flacari." Eu, pe de alta parte, ma gandeam la mine insumi: "Sunt un nebun. Unul foarte nebun." (Rade). De cand a inceput procesul de producere, m-am gandit cum ar trebui sa intepretez o astfel de imagine. Din moment ce exista cateva elemente de fantezie aici, nu ar nenatural daca as interpreta o imagine nebuneasca. Prin urmare, m-am purtat ca un psihopat in videoclipul muzical. Sper ca oamenii care s-au uitat la el m-au gasit infricosator si misterios in acelasi timp.

I: Coafurile, machiajul sunt toate atat de pline de farmec pentru a se potrivi cu conceptul. Va place?

Peniel: De fapt, nu imi prea place machiajul meu. Deci m-am acomodat cu el, totusi, as prefera daca nu am fi machiati.

Sungjae: Peniel-hyung e un om liber, asa ca el displace orice ii este facut lui. Este foarte primitiv in apartamentul nostru....

Peniel: Defapt, eu nu port lenjerie intima, dar din moment ce locuiesc cu membrii, trebuie sa port. (Rade).

Sungjae: Mie, pe de alta parte, imi place sa fiu stilat, elegant, si chiar am un fel de lacomie pentru chestia asta. Voi ruga make-up artistul: "Te rog, macheaza-ma. Vreau sa incerc sa port lentile de contact". La fel fac si cu coafeza.

Changsub: In timpul perioadei de debut, Sungjae a cerut de asemenea sa i se vopseasca parul (Rade).

Sungjae: Acum ca am devenit o celebritate, trebuie sa cer incontinuu a coafura demna de o celebritate. (Rade). De data asta, se numeste 'Par Electrostatic'. Data trecuta, am cerut sa am un par drept ca seniorul Lee Minwoo din Shinhwa, dar cand am urmarit inregistrarea de la Inkigayo, doar partea din spate a capului meu a fost indreptata. Chiar imi place sa experimentez diverse coafuri.

Ilhoon: Eu am preferat pupile dublu colorate, intr-un concert mai ciudat. Am vrut sa arat o imagine inspaimantatoare si puternica totodata. Chiar am vrut sa port acele lentile de contact colorare, dar era totusi prea mult cu pupile dublu colorate, asa ca am dat jos una din ele. Manager-hyung s-a uitat la mine si a intrebat daca eu chiar trebuie sa fac asta, asa ca....(Rade).

I: 'Thriller' a fost un dans zombie misterios, dar inceputul dansului a capatat porecla de 'Dansul Grupului de Gaini' (Rade).

Minhyuk: Defapt, compania noastra s-a impotrivit foarte mult coregrafiei, dar noi am insistat. Noi nu vrem sa aratam doar o infatisare frumoasa cu aceasta coregrafie, dar are o oarecare infatisare de demon, si totusi amuzanta, atunci cand te uiti la ea. Noi am ras mult la prima repetitie, dar in mod misterios, a creat destul de multa dependenta. Ne-a placut mult ca aceasta parte a fost cea mai memorabila pentru public.

Inceputul BTOB

I: In etapa de planificare, am auzit ca BTOB au inceput defapt sa fie o trupa. Cum au ajuns toti membrii impreuna?

Eunkwang: Eu, Changsub si Hyunsik eram responsabili cu chitara, tobele si respectiv chitara, si ne pregateam, de asemenea, sa debutam ca o trupa. Ilhoon este unul din membrii noi. Dupa aproximativ un an, Sungjae ni s-a alaturat.

Hyunsik: Toti ne doream sa ne specializam in muzica inca din timpul scolii. Initial, noi am planui sa fim o trupa in care toti membrii canta bine. Chiar daca sunt si parti de rap, nu este niciun dans.

Peniel: Eu m-am nascut in America, dar am venit in Korea pentru a incerca sa particip la auditie in 2010. M-am antrenat la JYP Entertainment cam aproximativ doi ani inainte sa renunt. Apoi am auzit ca, Cube pregatea un nou grup, asa ca m-am dus la auditii acolo.

Minhyuk: In ceea ce ma priveste, nu conteaza cum priviti acest lucru, se pare ca destinul meu a fost sa fiu un membru BTOB.

Membrii: Oh, Oh~! (Rad).

Minhyuk: In 2009, am esuat la o auditie la o alta companie, dar Cube m-au contactat. M-am dus la o alta companie pentru a ma antrena cam timp de doi ani. Intr-o zi, am fost de echipa de cautare de talente a Cube printr-o persoana pe care o cunosc. El a spus ca sunt o 'persoana extrem de capabila' si mi-a sugerat sa incerc la Cube. Chiar daca vorbesc acum despre asta, prietenii cu care am fost intial, au avut niste momente foarte dificile.

I: Te-ai confruntat cu frustrarea?

Minhyuk: Cand am inceput training-ul pentru prima oara, am vrut sa beau alcool si sa ma apropii de prieteni, dar nu asta este imaginea echipei....(Rade).

Hyunsik: Noi ne-am pregatit concentrandu-ne mai mult pe voce, dar cu numarul in crestere al membrilor, se pare ca am devenit un grup de dans, asa ca acest lucru ne-a cam frustrat.

Changsub: Dupa sesiunile noastre cu alcool, am mers la o cybercafe. De fiecare data cand ne jucam piatra-foarfece-hartie, intotdeauna pierdeam in fata lui Minhyuk-hyung, asa ca trebuie sa platesc pentru pui si taxele pentru jocuri. (Rade).

I: Uitandu-ne inapoi, voi nu ati debutat ca un grup de 5 membrii, dar se pare ca voi sunteti acum in avantaj acum ca alti membrii s-au alaturat. (Rade).

Changsub: Este categoric un avantaj!

Eunkwang: Noi nu ne-am fi descurcat daca eram un grup de doar 5 membrii. Intr-adevar, trebuie sa avem incredere si sa ne ascultam compania. (Rade).

"Ne facem propria muzica"

I: La acest ultim album, majoritatea membrilor au participand scriind si compunand, in mod special, Hyunshik a fost responsabil cu producerea 'Star' si 'Why'. Cum a fost experienta?

Hyunsik: Am vrut atat de mult sa fac acest lucru pentru ca este visul meu, si sunt foarte fericit in legatura cu asta. Am stat pe scaunul directorului in camera de inregistrari, si am simtit fericirea.

Ilhoon: Chiar si dupa ce am terminat inregistrarea, el a mai stat acolo o perioada. (Rade).

Hyunsik: Defapt, este un drum lung de parcurs pana la acel scaun. Eu am dirijat totul in timp ce membrii, inclusiv eu, inregistram, dar timpul a parut ca trece foarte repede. Dar mi-a placut. Ce se presupunea noi ca trebuie sa facem este muzica, dar sunt si momente cand am tremurat in camera de inregistrari, pana am putut sa-mi arat abilitatile. Acestea fiind spuse, inteleg punctele forte, dar si punctele slabe ale fiecarui membru cu care m-am antrenat si cu care am locuit, asa ca, m-am simtit comfortabil (in privinta dirijarii lor) pana cand cantecul a iesit bine. Dupa ce am terminat inregistrarile, le-am trimis mesaje de multumire membrilor. In viitor, vreau ca eu personal sa produc cantece, chiar si pentru fiecare membru in parte.

I: 'Why' a fost un cantec compus in colaborare cu membrul BEAST, Lee Kikwang. Cum a fost procesul?

Hyunsik: Kikwang-hyun si eu impartim aceeasi camera de producere. 'Why' a fost initial un cantec scris pentru BEAST-hyungs. Prin urmare, noi am lucrat peste noapte inainte lansarii albumului lor. Kikwang-hyung are o concentrare foarte puternica. El va incerca fiecare parte la capacitate maxima, in timp ce eu am un spirit mai puternic. In ciuda programelor de inregistrati din ziua urmatoare, eu doar am continuat cu productia. Si pentru ca am facut-o impreuna cu Kikwang-hyung, muzica a prins o alta nuanta pe care nu as fi putut-o produce daca as fi fost singur.

I: Minhyuk si Ilhoon au scris, de asemenea, versurile pentru partile lor de rap. Se pare ca voi ai invatat aceste abilitati. Cum ati exersat pentru scrierea versurilor?

Minhyuk: Am scris incontinuu versuri in timpul perioadei libere. Am avut incredere in abilitatile mele de a face rap cand eram tanar. Cand aveam 20 de ani, m-am pregatit la o alta companie si ma duceam la facultate, asa ca nu aveam timp pentru rap. Nu am facut rap pentru aproape doi ani, cand am devenit membru BTOB. A fost greu sa incep din nou si simteam ca nu voi reusi. Din moment ce pozitia mea este oarecum 'injumatatita', nu este bine nici pentru echipa si nici pentru mine, asa mi-am luat angajamentul de a scrie cat mai multe versuri si sa repet cu ei. Atat cat vom trai, vom experimenta multe lucruri si vom inregistra aceste emotii intr-un memo. Asta ne-a ajutat mult, si acum nivelul meu de incredere in mine a crescut. Am incredere ca ma voi descurca mai bine in viitor.

Ilhoon: Asa cum vocalistii vor sa cante, avem si noi momentele noastre cand vrem sa facem rap. Cu acest gand, m-am cufundat in scrierea versurilor, fie ca au fost 30 de minute sau 5 ore. Defapt, am scris partile de rap pentru melodia lui Hyunshik, 'Why', dar am uitat de ele, asa ca a trebuit sa le memorez si sa-mi recapat acele sentimente cu o zi inainte de a incepe inregistrarile. (Rade).

"Zana Gratarului" si "Copilul Rapid"

I: Grupul de incepatori promoveaza in timp ce conduc activitati pentru a le creste reputatia. Ilhoon este o gazda fixa a emisiunii 'Weekly Idol'. Va simtiti impovarati in ceea ce priveste facerea cunoscuta a numelui BTOB?

Ilhoon: Abia daca ma simt impovarat. Simt ca aceasta emisiune este locul in care pot arata felul in care sunt, razand si vorbind. Fara sa fie nevoie sa fiu pretentios, cred ca a-mi arata propria personalitate este lucrul cel mai bun.

I: Ce gandesc membrii cand se uita la tine la emisiune?

Ilhoon: E aici cineva care s-a uitat la emisiune?!

Changsub: Da, te-ai descurcat bine...(Rade).

Minhyuk: In zilele in care Ilhoon abia vorbeste, noi ne ingrijoram si ne intrebam daca in ultima perioada are dificultati. De ce este atat de tacut? In alte zile, se pare ca se descurca bine.

Ilhoon: Am fost intotdeauna cu HyungDon-hyung si Defconn-hyung ca un asistent de prezentator, si intotdeauna se pare ca ne incepem ca ne intelegem din ce in ce mai bine. Din moment ce ambii hyungs sunt foarte faimosi in lumea emisiunilor de genul acesta. Ah, sim ca aici sunt multi oameni care ma stiu drept 'Cel care face gratar de carne de vita la Weekly Idol'. In ultima vreme, am avut si cateva parti in care am vorbit. Hey, toata lumea, nu voi mai face gratar! (Rade).

I: Pe de alta parte, Minhyuk a fost de doua ori campion anul trecut la MBC 'Idol Sports Championship'. Anul acesta, ai castigat o medalie de argint la spint-ul de 100 de m si esti cunoscut ca si 'Copilul Rapid'. Erai pregatit sa castigi o medalie de aur cand te aflai la linia de start?

Minhyuk: Defapt, nu eram increzator ca voi castiga melodia de aur. Dar, 'din moment ce ma aflu aici, ar trebui sa dau tot ce am mai bun', a fost ceea ce am gandit. (Rade). La inceput, eram gen: "nu ar trebui sa ma sustineti", dar apoi eram gen: "trebuie sa ajung in runda finala" la linia de start. Pentru acest an, pentru ca am fost unul din fostii campionii in ultimul ISAC, am avut mare incredere ca voi castiga medalia. Cum am inceput sa alerg, natura competitiva a unui barbat incepe sa creasca.

I: In runda preliminatorie, ai stabilit un nou record si ai fost un candidat puternic pentru medalia de aur. Regreti ca nu ai putut sa o castigi?

Minhyuk: Sincer vorbind, regret, dar exista o limita si la capacitatile mele, asa ca nu este nimic ce pot face. Defapt, m-am temut ca nu ma voi simti ghiftuit in timpul cursei, asa ca nu am mancat nimic toata ziua, dar cand a venit vremea cinei, nu m-am mai putut abtine si am mancat un intreg bol de supa picanta de carne de vita. Apoi am continuat cu competitia imediat dupa asta. In timp ce m-am ghemuit pentru a ma pregati, am simtit cum cina mi se ridica din stomac. M-am simtit increzator in privinta cursei, dar din cauza ca am simtit ca voi vomita, nu am putut prinde viteza la start. Ah...e numai vina supei picante de carne de vita....(Rade).

Maine si maine
I: Ce planuri de viitor aveti ca si echipa cunoscuta ca BTOB?

Eunkwang: Noi vrem sa producem o larga varietate de muzica care sa ne permita sa ne intindem pe mai multe generatii. Vrem sa aratam aceste lucruri unul cate unul. Cred ca noi deja ne aratam sarmurile ca si trupa sau putem canta cantecele cu cei patru vocalisti ai nostri.

Hyunsik: Purtand titlul de idol, noi trebuie sa prezentam o performanta si o muzica demna de un idol. Oricum, din moment ce noi distrubuim partile la 7 membrii, noi nu prea avem suficiente oportunitati de a ne arata fiecare in parte lucrurile de care suntem capabili. Intr-o buna zi, speram ca vom avea sansa se aratam propriile culori prin cantece solo.

Minhyuk: Vreau sa fac un concept!

Sungjae: Fiecare dintre noi din aceasta echipa are abilitatile lui exceptionale. Daca ar fi sa avem un concert, cred ca toti am fi lacomi sa avem un moment solo.

Membrii: Hahahahaha!

Sungjae: Ce, nu e adevarat? (Rade).

Changsub: Daca as avea propriul moment solo pentru concertul nostru, as vrea sa cant cu vocea in timp ce cant la pian. Atunci cand cant, sper ca ei vor sta linstiti. Shh!! si doar vor sta acolo, ascultandu-mi cantecul. (Isi imagineaza cu o privire visatoare). Cand voi termina cantecul, toata lumea va aplauda. (Zambeste).

Peniel: Vreau sa am un moment in care ma pot juca cu fanii.

Ilhoon: Solo-ul e bun. Sau daca formam o echipa care se axeaza pe muzica Hip Hop, mi-ar placea sa incerc si asta. Hip Hop care fuzioneaza cu elemente Jazz sau cu genul Trap, care ii place atat lui Peniel-hyung, dar si mie. Impreuna cu Minhyuk-hyung, cred ca cred ca noi, linia de 3 rapperi, poate produce ceva bun, de asemenea. Noi suntem idoli si este greu sa ne aratam personalitatile asa ca daca noi chiar am avea sansa, vrem sa aratam fiecare nuanta a noastra.

Dupa ce interviul se termina
I: Am auzit ca voi v-ati ales pozitia pe principiul 'primul venit, primul servit'. Care a fost locul cel mai popular?

Sungjae: Este locul pasagerului. A fost locul rezervat al lui Eunkwang-hyung pentru aproximativ un an, dar el a inceput sa renunte la acel loc acum ceva timp.

Minhyuk: Ala este locul 'Regelui'. Este comfortabil si poti decide ce cantec sa asculti...

Ilhoon: Dupa ce se termina programul nostru, ne vom lua la revedere si imediat ne vom grabi catre locul unde se afla masina. Este cu adevarat uimitor. A fost o data cand manager-hyung a intarziat pentru ca avea ceva de rezolvat cu membrii staff-ului. Noi am ajuns primii la masina, dar din cauza ca manager-hyung nu era, nu am fost capabili sa deschidem usile. Fanii care treceau pe langa noi, ne aruncau niste priviri care pareau sa spuna "Ce faceti acolo....?" (Rade).

Hyunsik: Noi chiar ne grabim cu niste voci ciudate. E ceva de genul: 'Euhihihihihi, euhooooooh'. Dar pentru locatii indepartate, ca Busan, decidem jucand piatra-foarfece-hartie.

I: Cine este castigatorul cand va certati pe locuri?

Sungjae: Eunkwang-hyung.....?

Eunkwang: De ce sunt atat de bun la castigat in ultima vreme? (Rade).

Minhyuk: Mi se pare ca alergatul este foarte anevoios, si sunt un pic rusinat, asa ca eu nu concurez cu ei. Dupa ce acest interviu se termina, cu siguranta toti membrii vor alerga. (Rade).

Source: Magazine ize

- Roca.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

[Revista IZE] BTOB: "Va vom arata totul pas cu pas"
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: (☆▽☆) BORN TO BEAT (☆▽☆) :: Noutati-
Mergi direct la: